• ads

Karanlığa Yeni Bir Çare mi – Biyonik Göz

Yazan: Dilek
Kategori: Sağlık Haberleri
Eki 24th, 2014
0 Yorum
1554 Views

biyonik göz

Biyonik Göz

Bir an için karanlıkta kaldığınızı düşünün. Hatta zifiri karanlık bir odaya girin ve ne hissettiğinizi aklınızın bir köşesine iyice yerleştirin.
Az görmekten bahsetmiyorum; karanlığın içine girmekten bahsediyorum. Yön duygunuz kaybolmuş, simsiyah bir boşlukta kalmak, bazen asansörün ışığı söner ve merdivenlerde kalakalırız ya, biraz onun gibi bir şey..

Tavuk karası, gece körlüğü, Retinitis Pigmentoza… hepsi aynı hastalık.

Beyne giden sinirlerin görevlerini zamanla yerine getirememesi sonucu gittikçe azalan bir görme ve en sonunda tamamen kör olma riski olan bir hastalıktır. Hücre ölümü hızla ilerler; karanlığa kadar…

Genetik geçişi olan bir hastalık. Tedavisi için çok çeşitli yöntemler üzerinde çalışılıyor.
Gen tedavisi gibi ve 1996 yılından beri de retina implantları üzerinde çalışılıyor.

Güncel Tedaviler

Görme konusunda ümit veren ameliyat sonrası hasta mutluluğunu gösteren videolar bugünlerde arka arkaya gelmeye başladı. 17-24 Ekim tarihleri arasında,biz ,göz doktorları için en önemli toplantılardan biri olan American Academy of Ophthalmology kongresinde bir çok yeni tedaviler, yeni cihazlar, ilaçlar bir anlamda görücüye çıkar.

Bu yılın en önemli,ilgi çeken konularının başında Retinitis Pİgmentoza gibi, retinayı etkileyen hastalıkların, retinal protezler ve chiplerle tedavileri idi.

Argus II 

Wills Eye Hospital (Wills Göz Hastanesi) de 66 yaşında bir kadın hastaya takılan Argus 2, başarılı bir cerrahi sonucunda hastanın ve doğal olarak doktorlarının da yüzünü güldürmüştür.

Bu implant geçen yılda Suudi Arabistan’da bir hastaya takılmıştı ve onda da sonuç gayet başarılıydı. Bu tedavilerin sonucunda elbette %100 görme beklemiyoruz ama hastanın ışığı görmesi, yemeğini yiyebilmesi.kahvesini dökmeden içebilmesi ..bunlar hastalara büyük bir mutluluk sağlıyor.

Argus 2, yeni FDA onayı almıştır. Biyonik Göz olarak da tanımlanmaktadır.

Bu hasta 24 yaşında Retinitis Pigmentoza tanısı almış ve görme yetisini tamamen kaybettiğinde 30 yaşında imiş. Bu implant cerrahi olarak göz içine maküla üzerine yerleştiriliyor ve ayrıca, hastanın daha sonra kullanacağı bir gözlüğü oluyor (kamera) ve bu gözlük kablosuz olarak görüntüyü beyine ulaştırıyor.

Tabi ki bu cihaz 10/10 görme sağlamıyor ve düşük resolüsyonda (çözünürlük) görüntü sağlıyor. Bu kameranın piksel sayısıyla orantılı ancak hiç görmeyen bir hasta için kendi işini kendi görebilmesi, karşısındakileri silüet olarak görebilmesi dahi çok önemli bir sonuç.

Amerika’da bazı sigorta şirketleri bu tedaviyi de kapsama alanına almaya başlamışlar. Bu da çok önemli bir haber. Bu tedavinin sonuçlarının iyi olduğunu ve hastaları memnun ettiğini gösteren bir şey bana göre.

Argus 2 Michigan Üniversitesi Kellog Göz Merkezi’nde FDA onayından sonra 2 hastaya uygulanmıştır.

Protezi taktıktan hemen sonra, hastanın bunu kullanabilmesi için bir eğitim süresi geçmesi gerekiyor cihaza iyice alıştıktan sonra cihaz aktif hale getiriliyor. Bunun bazen 3 ay gibi bir süreyi alabildiğini söylüyor doktorlar.

Argus zayıf olan göze yerleştiriliyor,
Hastanın 25 yaşın üzerinde olması gerekiyor,
Son dönem Retinitis Pigmentoza’lı (ışık dahi görmeyen ya da ışığı çok az görebilen) hastalar tercih ediliyor.

Bir diğer Retinal Implant -çip:

Alpha IMS

Bu Retinal Çip, Almanya’da Tubingen Üniversitesi’nde geliştirilmiştir.
Subretinal (retinanın altına) yerleştirilmektedir en makul alan maküla ve çevresidir ve yine bunda da dışarıdan uyarı sağlayan bir cihaz vardır. Bu kafa derisine yerleştirilir.

Bu çip sadece Retinitis Pigmentozali hastalar için geliştirilmiştir.
2005-2009 yılları arasında 11 hastada kullanılmıştır. 5 hastada iyi sonuç vermiş, ışığı seçebilmeye başlamışlar ve yardımsız kısa mesafede hareket etmişlerdir.

2 hasta çok yaklaştırdığında objeleri tanıyabilmiştir.

Burada da resolüsyon düşüktür; ancak hiç görmeyenler için bir tedavi şeklidir. İlerleyen zamanlarda daha da net görüşler sağlanacağı kesin gibi çünkü bir kere yola çıkıldı artık…

Çünkü “kelebek uçmaya başlamışsa bir daha asla tırtıl haline gelmez”

Yorumlar kapatıldı.

FACEBOOK YORUMLARI: