• ads

Enflamasyon (Yangı) ile Savaşan 6 Yiyecek

Yazan: Dilek
Kategori: Yaşamdan
May 22nd, 2015
0 Yorum
1007 Views

 

enflamasyon yangı ile savaşan 6 yiyecek

Enflamasyon -vücudun yangısı- dediğimiz bağışıklık sistemimizin azalması ya da bozulması sebebi ile vücudun dış etkenlere ve onlardan gelebilecek zararlara / hastalıklara açık olması ve kolayca hastalanabilmesidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirecek dolayısıyla hastalıklara karşı savaşacak savaşçı yiyeceklerden bazıları ve en etkili altı tanesini tanıyalım…mutfaktan eksik etmemeye bakalım:

  • Kiraz: Kronik enflamasyon en belirgin bulgusu C-reaktif proteini azaltıp vücudun artrit, diabet, kardiyovasküler hastalıklara karşı direncini arttırır.
  • Nohut, mercimek, fasulye gibi taneli, yüksek protein ve lif içeren yiyecekler, düşük glisemik indekse sahip olup ayrıca enflamasyon kan değerlerini belirgin ölçüde azalttığı görülmüş.
  • Mango: Tropikal bir meyve olup ülkemizde bulmak biraz zor bazı marketlerde bulunabiliyor. İçinde 20 ye yakın vitamin ve mineral olduğu biliniyor. Vitamin A, vitamin C, vitamin B6, folat, potasyum gibi.
  • Zerdeçal – Turmerik: En son Londra’da izlediğim bir konuşmada Zerdeçal tabletlerinin çok yakında kanser tedavisi protokollerine konulacağı söylenmişti. O kadar etkin bir anti-enflamatuar.

Bilim adamları ayrıca romatoid artrit, alzheimer, psöriasis, nörodejeneratif hastalıklara etkisini araştırıyorlar.

  • Zencefil: Zerdeçal eski zamanlarda mide bulantısı ve ağrı tedavilerinde kullanılmış. Osteoartritlerde plasebo etkisi görülmüş. Özellikle nöron enflamasyonlarında etkisi araştırılıyor.
  • Liften zengin yeşillikler: Ispanak, semizotu, maydanoz gibi yeşillikler kanser, kalp hastalıkları, soğuk algınlığı gibi yangılarda koruyucu etki sağlamaktadır.

Yapacağımız küçük değişiklikler büyük etki ve sonuçlara sebep olabilir. Aslolan sağlıklı yaşamak ve yaşlanmaktır.

Sağlıcakla kalın…

Kaynak: Penn State Üniversitesi

Yorumlar kapatıldı.

FACEBOOK YORUMLARI: