• ads

Gelecekte Hastane Odalarında Neler Olacak

Yazan: Dilek
Kategori: Pazar Yazıları
Ağu 30th, 2014
0 Yorum
1867 Views

gelecekte hastane odaları

Gelecek derken 50 yıl 100 yıl sonrasından bahsetmiyoruz elbette. Gelecek de bir gün gelecek diyerek bana göre çok yakınımızda olduğunu varsayıyorum…

Her ne kadar son yıllarda tıp hastaların evde tedavi olmasının daha sağlıklı ve ekonomik olduğunu iddia etse de hastaneler hiçbir zaman gündemimizden çıkmayacaktır, en azından yakın bir gelecek için.

Ama bu odaların daha yaşam odası haline getirilmesi hastaların en büyük arzularından biri olacaktır.

Ben kendimi düşünerek yola çıktım bu soruya cevap ararken.

Hem hekim olarak hem de hasta gözünden baktığımda odada doktorumu beklerken, tedavimin süresinin dolmasını beklerken neler isteyebilirim diye düşündüm.

Odaların orta büyüklükte olması, sıcak renklerle döşenmesi, insan ruhuna iyi gelecek ışıkla aydınlatılması, içeriye taze hava sirkülasyonunun sağlanması hem hasta için hem de hastalık için çok iyi gelecektir.

Hastanın keyfinin yerinde olması hastalığın düzelmesine olumlu etki eden başlıca  sebeplerdendir.

geleceğin hastaneleri

Gelelim işin eğlence kısmına. Yatağımın karşısındaki duvarda büyük ekran bir televizyon olması ve kablosuz internet ile kumandamdan istediğim kanalı seyredebildiğim gibi internette sörf yapabilmek ve asıl olarak sosyal medya da arkadaşlarımla iletişim kurabilmek, sohbet edebilmek beni eğlendireceği için mutlu edecek ve belki de kendimi hasta gibi bile hissetmeyeceğim..

Sensörlü ve ‘wifi’li bir odada tüm vücut aktivitelerimin ölçülebilir olması, ateş, nabız, belki EKG gibi daha da derin ölçümlerin yapılabilmesi  ve bu değerlerin hemşire bankosundaki ekrana düşmesi beni riskli durumlardan koruyacaktır.

Yaşam dedektörlerinin olması mesela uyku sırasında nefesimi kontrol edebilir, kalp hızımı takip edebilir. Kısaca tüm yaşam bulgularının takibini yapabilir ve yine kablosuz bir sistemle hemşire bankosuna bilgi verebilir.

Bu özellik en çok yaşlı bakım evlerindeki hastalar için çok işe yarayacağı gibi, bu düzen evlere de kurulabilir.

Sağlık personelinin kollarındaki saatler el yıkamaları gerektiğini, üzerlerindeki sensörler ile hatırlatabilirler ki bu şekilde hijyen devamlılığı sağlanabilir. Bu durum hasta için de geçerlidir.

Evet, yakın gelecekteki hastane odalarının birer ‘smart room’ yani akıllı ve şık odalar olarak dizayn edilmelerini bekliyoruz.

Bir kahve molası…

Yorumlar kapatıldı.

FACEBOOK YORUMLARI: