• ads

Keyifli ve Umutlu Bir Pazar Yazısı – Gelişen Sağlığın Yarını

Yazan: Dilek
Kategori: Pazar Yazıları
May 10th, 2015
0 Yorum
949 Views

d-sağlık sağlık teknolojileri

Geçmişten Günümüze Sağlık Anlayışı ve Gelişimi

Sağlık kelimesinin anlamı, kişinin kendisini ruhen ve bedenen iyi hissetmesi hali olarak tanımlanmaktadır.

Ve bizim en bilinen atasözümüz olan “herşeyin başı sağlık”tan yola çıkarak hakikaten de sağlıklı olmadığımızda ‘herşey bir yana biz bir yana’ kıvamında olmak kaçınılmazdır.

‘Sağlıklı olmak’ deyiminin içinde günümüzde o kadar  çok kavram gelişti ki , önce bunları değinmek istiyorum.

Çok değil, 10 yıl öncesine kadar hastalıklarımızı doktora, hastaneye giderek tedavi ettirmek yoluna gidiyorduk; başka adres yoktu. Doktorumuzun verdiği tedaviyi uygulayarak ya iyileşiyorduk, ya tedavimiz kronikleşiyor ya da ölüyorduk.

Bugünün Sağlık ve İyi Olma Kavramları

Şimdi ise sağlıklı yaşam adı altında kilo, genel beden iyiliği, spor, beslenme, beden ve ruh sağlığını korumak için yoga gibi  yöntemlerle  öncelikle hasta olmamaya bakıyoruz.

Çok çeşitli giyilebilir sağlık teknolojileri ile hastalığın takibi ve yeri geldiğinde tedavisi yapılabiliyor. Doktorunuzun yanına gitmeden tele-tıp yöntemleri ile  hastalığın tedavisi ve takibi mümkün olabiliyor.

Klasik ilaç – cerrahi tedavilerinin yanısıra biyo-medikal  yöntemler ile tedavilerin iyileşme  süresi kısalmış durumda.

Sağlığın yanısıra, güzellik eşittir sağlıktan yola çıkarak, plastik cerrahi ve medikal estetik yöntemlere eğilim her geçen yıl hızla artıyor.

Hastanelerde yatan hastalar artık tedavilerinin yanısıra farklı deneyimler ve isteklerde de bulunabiliniyorlar.

Ara  yoğun bakım hastaları bile daha konforlu, insani yoğun bakımlar talep ediyorlar.

Yaşlılığın hastalık olarak kabul etmekten vazgeçilip, yeni yaşam şeklinin düzenlenmesi yoluna gidilmesi daha makul görünüyor artık.

Benim bildiğim, ilk aklıma gelen giyilebilir medikal cihazlardan biri olan gözlük (numaralı) için, insanlar   lasik ameliyatları olurken (gözlük takmamak için) her geçen gün yeni yeni giyilebilir medikal cihazların markete çıktığını okuyorum. Ve şimdilik bunlar bir çok hastaya konfor sağlayacaktır mutlaka ama eminim ki bir sure sonra  bunların da yerini mutlak ve mutlak tıbbi tedaviler alacaktır. Ve muhtemelen bunun sonu da kök hücreler, gen tedavileri ile olan işin  temelinden çözülmesi alacaktır.

Belki de hasta olan organ laboratuvarlarda üretilen yedek organlar ile değiş tokuş yapılacaktır.

Kök hücreler ile tedavilerde inanılmaz güzel gelişmeler var ve birçok tedavisi imkansız olduğunu düşündüğümüz iyi olmama halinin düzeltilmesi mümkün olmaya başladı.

Aslında bir ipin ucu hastalık  ise diğer ucu da mutlak surette iyi olma halidir. O zaman bu iyilik halinin  mutlaka çözümü bu evrende vardır; sanırım sadece zamana ihtiyaç var.

Aslolan her zaman için bize ayrılan süreyi iyi değerlendirmek ve sağlıkla, iyilikle tamamlayabilmektir. Yapılan herşey, her düşünce, her buluş da hep bunun içindir.

Sağlıcakla kalın…

Yorumlar kapatıldı.

FACEBOOK YORUMLARI: