• ads

Konstantinopolis’te Şifalı Yerler

Yazan: Dilek
Kategori: Yaşamdan
May 9th, 2015
0 Yorum
1042 Views

Byzantine-Constantinople

HAYAT KISA ..SANAT UZUN ….Hipokrat

14 Mart’da Pera Müzesinde, Bizans’ta Şifa Sanatı isimli bir sergi ve seminere gittim. İstanbul her dönem göz önünde olmuş, kendisinde  yüzlerce giz, şifa, sevgi ve bir o kadar da gizem barındırmış bir şehir.. Vazgeçmek belki de bu yüzden çok zor.

Bir zamandır orada görüp de etkilendiklerimi yazmak istiyordum. Bir haftasonu yazısı olarak bu sergideki güzellikleri ve bilgiyi paylaşmak istedim.

Konstantinopolis’in sakinleri hastalandıklarında veya felç, körlük gibi kronik hastalıklara muzdarip kaldıklarında, Bizans’ın diğer tebalarına  göre çok daha şanslıymışlar; şehirde tedavi olabilecekleri çok fazla şifalanma seçenekleri varmış. Tıpkı şimdi de olduğu gibi.

Tedavi olacak paraları yoksa ya da iyileşemiyorlarsa genellikle manastırlara azizlerin gömülü olduğu mezarları, mucizevi ikonoları ziyaret ederek şifa arayabiliyorlardı.

1- Azizler Kosmas ve Damianos Kutsal Mekan

İki hekim ve ayrıca şehid olan  Kosmas ve Damianos ‘a tıbbi hizmetleri karşılığında ödeme almayı redettikleri için anargyroi ( meteliksizler ) adı verilmiş,ikisinin adına olan manastır 5.yy ın sonlarında Eyüp’te kurulmuştu.

Bu kiliseye gelenler vücutlarındaki fazla sıvının ,çıbanlar ,kanser felç gibi hastalıklarına şifa arayanlardı.

2-Silivrikapı Balıklı Ayazması :

Hayat veren kaynak Meryem için yaptırılmış olan  Zodokhos Pege Kilisesinin 5.yy’ın ortalarında,imparator I.Leon tarafından Meryem Ana’nın kendisine suyunun kör bir adamı iyileştirdiği pınarı göstermesi üzerine yaptırdığı tahmin ediliyor .

Balıklı’da bulunan pınar 1500 yıldan fazladır etkin olup uzun yıllar hacıları kendisine  çekmiş .

3-Aziz Artemios  Kutsal  Mekan  ;

Günümüz Kapalıçarşı’sına yakın olan Vaftizci Yahya Kilisesinin  içindeki Artemios’un kutsal mekanı öncelikle 6.yy’ın sonu 7yy’ın başında mucizevi  tedavileri anlatan bir hikayeler derlemesiyle tanınmış.

4-Hodegoi Manastırı ve Hodegetria İkonası ;

Deniz surlarına yakın olan bu manastır olasılıkla şifa veren bir pınara ulaşımda kör insanlara  kılavuzluk eden keşişlerden alınmıştır.

5-Patrik 1.Athanasios Manstırı ;

Mucizevi tedavileriyle nam salmış bir aziz veya azizenin kalıntılarına odaklanır.Hacılar genellikle mezarı önünde diz çöker dua eder ve orada uyurlar lambadaki yağı vücut yüzeylerine sürerlermiş .

İmpartaorluk sınırlarının gerilediği dönemlerde  şifa veren mezarlar hacıların ilgisini çekmez olsa da burası uzun yıllar özelliğini korumuş.

Şİfalı Kutsal Mekanlarda Tıbbı Tedavi yerine Mucizevi Tedaviler;

Şİfalı kutsal mekanlardaki tedavilerle ilgili açıklanamayan bir dizi fenomenler olduğu aşikar bazıları,psikosomatik hastalıklar gibi dua  ,telkin ile tedavi edilebilirliği bir nebze açıklanabilse de felç,kanser gibi hastalıkların iyileşmesini açıklayacak bir bilgi yok .

Bazı şifalı kutsal mekanlarda gerçek anlamda tıbbı tedavi yapıldığı, biliniyor ,özellikle Kosmodio’da Kosmas ve Daminanos isimli hekimler kendi formüllendirdikleri şiaflı otlarla hazırladıkları ilaçlar ile hastaları iyileştirdiği bilinmekte .

Bu kutsal mekanlardaki en yaygın şifalanma kültü ,

Orada uyuan hacıların gece rüyalarıne gelen azizler tarafından vücutlarındaki hasta olan yerlerin iyileştirilmesi .bu azizler hasta olan kişinin neresi hasta ise oraya uyguladıkları merhem ,ameliyat  giibi yöntemlerşe hastayı iyieştirdiği söylenmiş yıllar boyunca .

Ve yine yılar boyunca bir çok hekime de tedavi yöntemlerinin rüyalarında  kendilerine iletildiği dileden dile dolaşmış ,sadece  Aziz Athanasios kilisesindeki  tedavilerde bundan fazla bahsedilmemiş  bir kaç vaka dışında ,

Buradaki iyileşmenin temelinde oraya gelen hacıların inancının iyileşmelerinde  temel unsurun olduğuna büyük vurgu yapar.

Sağlıcakla kalın …

Op. Dr. Dilek Uzer

Yorumlar kapatıldı.

FACEBOOK YORUMLARI: