• ads

Oscar Sağlığa Gitti

Yazan: Dilek
Kategori: Yaşamdan
Şub 25th, 2015
0 Yorum
1133 Views

birçok oscar ödülü sağlıkla ilgiliydi

Oscar ödülleri dün gece dağıtıldı.

Muhteşem flimler, muhteşem senaryolar, muhteşem oyuncular…

Son yıllarda dikkatimi çeken bir şey var ki o da Hollywood’un sağlık ile ilgili konulara fazla önem vermesi. En son seyrettiğim Elysium – “Cennet”’te Amerika’daki yetersiz sağlık sistemine de değinilmiş, hatta eleştirilmişti.

Oscar ödüllerini seyrederken de bunları düşündüm.

Filmlerin hepsini daha önce izlemiştim ve en çok beğendiğim tabi ki Birdman olmuştu. Ödülü onun almasına sevindim.

Peki neden böyle bir başlık ile konuya girdim?

Hikaye anlatmak, bunu senaryo haline getirmek ve bu şekilde halka sunmak, konunun daha iyi anlaşılmasına oldukça fazla katkı sağlar. İnsanların konuya bakışını değiştirmek, önemli hale getirmek için iyi bir yol olarak Hollywood bunu zaman zaman uyguluyor.

Bu sene, özellikle sağlık ile ilgili birçok konuyu geniş bir yelpazede sundu. Dikkatimizi çekti, düşündürdü, ağlattı, nasıl önlem alınabilir diye sordurttu, etrafımızda olanlara daha farkındalık kazandırdı. Ya da en azından bunun için bir adım attırdı.

Oscar performanslarının arkasındaki itici güç bu sene sağlık ile ilgili konular ve yeniliklerdi. Bu şekilde genç nesile de sağlıkla ilgili konularda farkındalık kazandırmak amaçlanmıştı muhtemelen.

Alzheimer farkındalık, intiharı önleme, ırksal eşitlik, oy hakları, hapsetme, sağlık bilişim, ALS, kadın hakları gibi çok önemli konuların yanısıra, Oscar konuşmaları dahil olmak üzere özellikle birçok değerli sağlık sorunları dikkat çekerek, bu trendi izledi.

İşte gecenin  büyük kazananları:

1. Oscar Kazanan: Alzheimer Farkındalık

Biliyoruz ki Alzheimer, tüm insanları tehdit eden bir hastalık. Kimse garanti edemiyor ne olacağını ve ne yazık ki tam tedavisi olamadığı gibi önceden herhangi bir şekilde tedbirler almayı sağlayacak özel tanı testleri de yok.

Araştırmalar devam ediyor ve her geçen gün Alzheimer hastalığına yakalanan insan sayısı artıyor.

Julianne Moore alzheimere yakalanan bir dilbilim profesörü  rolü ile en iyi kadın oyuncu ödülünü hak etti.

Bulanık hafıza başlangıç belirtisi  olup yavaş yavaş ileri düzeyde unutkanlık…

Seyrettiğim bir başka flimde “ben senin yerine hatırlarım” demişti adam karısına, çok etkilenmiştim. Herşeyi, tüm herşeyi unutmak hafızanın tamamen silinmesi…

Moore Oscar ödülünü alırken yaptığı konuşmasında buna da dikkat çekti.

Sadece 2014 yılında tanı konmuş yaklaşık 5 milyon Amerikalı olduğuna vurgu yaptı.

Hayatın uzaması, yaşam koşullarının daha uzun bir hayata el vermesi ancak bu arada da beklenilmeyen ve yaşa bağlı olan hastalıkların daha fazla görünür olmasına yol açtı.

Alzheimer hastalarının bakımından, bakım zorluklarından, bunun için yeterli maddi manevi olanakların oluşturulmasından, bunlar için fonlar oluşturulmasından bahsedildi ve hükümetlerin, sağlık kuruluşlarının bir parka da olsa dikkatini çekmeye çalıştı.

Maalesef tedavisi olmayan bir hastalık olduğu ve ölüm sebebi olarak 6. sırada olması açısından ne kadar önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çekilmiş olduğunu umuyorum.

Moore ödülü alırken yaptığı konuşmada, yaşa bağlı bir demans değil, bunun ciddi bir hastalık olduğuna dikkat çekmeye çalıştı.

Alzheimer bir hastalıktır.

Ve bu herkesi tehdit etmektedir. Hastaların bakımı oldukça zordur. Bunun için yeterli bakım ve tedavi merkezleri için fonlar oluşturulmalıdır.

2. Oscar Kazanan: Birdman

En iyi flim, en iyi özgün senaryo ödüllerini alırken bir yandan da kişinin kendi içindeki benliğinin, zihninin kendisine ele geçirmesine izin vermemesi gerektiğine vurgu yaptı. Kişisel gelişimin önemini öne çıkarmaya çalıştı. Bence harika bir flimdi ve ilk seyrettiğimde Oscar Birdman’in olmalı demiştim.

3. Oscar Kazanan: Sağlık eşit olmalı hak olmalı mesajları devam etti.

4. Oscar Kazanan: Sağlık Bilişim

Günümüz tıbbının klasik tıbbın yanı sıra teknolojiye bağımlılığı, her gün yeni bir giyilebilir sağlık teknolojisinin tanıtıldığı, koruyucu sağlıkta olmak üzere tanı ve tedavi içinde bilişimden faydalandığı ve internet teknolojilerinin sağlıkla iç içe geçtiği bir zamanda bu ödülün Baymax’a gitmesi sürpriz olmasa gerek.

Genellikle çocukça olduğu düşünülse de, animasyon filmi için bu yıl Oscar, Disney’in Büyük Hero 6 ve Baymax adındaki sevimli sağlık arkadaşı karakterine gitti.

Giyilebilir sağlık, robotik çağ, sağlık verilerinin taranması ve analiz edilebilmesi, aynı zamanda sağlık konularında eğiten karakterler ve aynı zamanda şefkatli hemşire rolüne de soyunarak bununda önemine değiniyor.

Belki de tüm Oscar kazananların “sağlık sisteminden memnun musunuz?” diye sormaları gerekirdi.

Amerika gibi bir ülkede bile sağlık sistemi yeterince verilemiyorsa halk buna ulaşmakta zorlanıyorsa belki bazı şeyleri yeniden planlamak gerekiyor.

Sağlığın bütün insanların eşit alması gerektiği bir hak olduğunu düşünüyorum.

5. Oscar Kazanan: ALS

Önce Buz kovası ile farkındalık yaratmayla başlayan furya daha sonra bilim adamı Prof.Dr.Stephan Hawking’in hayatını anlatan Herşeyin Teorisi isimli flimle devam etti.

Filmde ALS ile mücadele eden ailelere ve elbette hastaya ve hastalığa dikkat çekildi. Nasıl zorlu süreçlerden geçildiği, bakımın nasıl zor olduğu ve yine bunun için de mutlak surette genişletilmiş ve tüm populasyonu da kapsayan sağlık politikalarının geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekildiğini  düşünüyorum.

Eddie Redmayne en iyi yardımcı erkek 2015 Oscar kabul konuşmasında “Bu Oscar ALS ile mücadele eden dünyadaki insanların tümüne aittir” dedi.

Eddie Redmayne bilim kahramanı Steven Hawking rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülünü kazandı.

6. Oscar Kazanan: American Sniper (Keskin Nişancı) filmi ile intiharı önlemeliyiz spotu kullanıldı. Özellikle askerler arasında artan intiharlara dikkat çekmeye çalıştılar.

7. Oscar Kazanan: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü alan Patricia Arquetta’nın, Haiti’de özellikle hijyen ve çevre sağlığı ile ilgili yaptığı sosyal projelerle de adını duyuran bir oyuncu olarak dikkat çektiğini düşünüyorum.

Ödülünü aldıktan sonra Haiti için yaptığı sosyal projelerin daha fazla yer bulacağını düşünüyor ve en azından Amerikalıların bu konuya daha fazla önem vereceğine inanıyorum.

Evet sağlık çok önemli; kaybetmeden değeri bilinmez deriz genellikle ama sağlığımıza önem göstermeyi yine de ihmal ederiz.

Lütfen sağlığımızı önemseyelim. Herşeyi en başındayken çözmek daha kolay olabilir.

Ve önlem almak herzaman iyidir.

Sağlıklı günler diliyorum…

Yorumlar kapatıldı.

FACEBOOK YORUMLARI: