• ads

Sıradaki Gelsin: Geleceğin Sağlık Teknolojileri

Yazan: Dilek
Kategori: Yaşamdan
Ağu 29th, 2014
0 Yorum
1590 Views

 

geleceğin sağlık teknolojileri

Tıptan anladığımız doktorlar, hastalıklar, tedavileri, hastaneler, klinikler ve yardımcı sağlık personelleri idi… Bu geçmişte kalmaya başladı artık.

Bilgiler çok hızlı güncelleniyor. Her gün yeni bir tedavi ile karşılaşıyoruz. Giyilebilir sağlık teknolojileri fonksiyonel olmayı bıraktı; tasarımcılar tarafından şık modeller olarak tasarlanıp öyle sunulmaya başlandı…

Ama yine de insan faktörünün hala geçerli olduğunu düşünerek, her şey bir yana hekim-hasta ilişkisi bir yana diyoruz. Diyoruz demesine ama önümüzdeki yılların ufukta görünmeye başlayan sağlık trendlerine, hayatımıza hızla girmeyi bekleyen mini sağlık trendlerini de göz ardı edemiyoruz. Bunlara kısaca göz atmak istedim bu yazıda.

Önümüzdeki Yıllarda Gerçekleşmesi Beklenen Gelişmeler ve Geleceğin Sağlık Teknolojileri

1- İleri Yaş Sağlık Hizmeti ve Bakım Evleri

İlk etapta 1946-1964 yılları arasında doğan ‘’baby boomer‘’ jenerasyonu var. Bunların oluşturacağı ciddi bir sağlık hizmeti, evde bakım, sağlık sigortaları gibi gereksinimler ve buna bağlı olarak bu yaş grubuna yönelik sağlık hizmeti sunucularında artış olacaktır.

Şimdiden bu gruba yönelik hizmet sunumunun planlamaları yapılması gerekmektedir.

Buna bağlı olarak ileri yaş bakım evleri ve hizmetlerinde artış olacağı aşikardır.

Önemli bir ekonomik pazar oluşturmaktadır.

2- Tele-Sağlık

İlerleyen zamanda hastaların, özellikle de kronik hastaların takibinde devamlılığın sağlanması, zaman ve ekonomik tasarruf açısından hasta-doktor ilişkisi ekranda yüz-yüze olmak şartı ile skype gibi ya da buna benzer görüntülü sistemlerle maliyeti de düşürmek amacı ile bu yönde bir eğilim gösterecektir.

Amerika’da bu şekilde hasta konsültasyonları başlamıştır. 2015 yılına kadar 16 milyon konsültasyon olacağı tahmin edilmektedir.

3- Medikal Turizm

2000’li yıllarda özellikle Amerika’da ve bir çok Avrupa ülkesinde kaliteli hizmeti daha uygun fiyatlara alabilmek amacı ile kendi ülkeleri dışında,özellikle Arjantin, Meksika, Tayland, Macaristan, Türkiye gibi ülkelere sağlık hareketi başlamıştır. Ve bu her sene artan bir eğri göstermiştir.

İlerleyen zamanda da sağlık paketleri oluşturulmuş olup, tedavi içine otel, ulaşım gibi servisler de konularak hastalara daha kabul edilebilir, göz alıcı paketler hazırlanarak satılmaya başlanmıştır.

4- Sağlık Robotları

Japonya ‘da şimdilik sadece enjeksiyon yapabilen, hasta bakımı yapabilen, özellikle yaşlı bakımında kullanılan sağlık robotları vardır. Daha ileri zamanda daha da fonksiyon kazanmış olarak karşımıza hiç şüphesiz ki çıkacaktır.

5- Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamalar bize ne zaman ne yememiz gerektiğinden, yediklerimizin kalorisine kadar her detayı söyleyebilecek, kan şekerimizin, kan basıncımızın nasıl, ne zaman arttığını, ilaç almamız gerekip gerekmediğini hatırlatacaktır.

İlaçlarımızın saatini hatırlatacak ve doktorumuza bir telefon sesi kadar yakın olacağız. Kalp hızımız, solunum, nabız bulgularımız hastaneye gitmeden doktorumuzun telefonunun ekranında belirecek acil bir durum olduğunda uyarı gönderecektir.

Bunlar çok uzak değil, çok yakınımızda artık…

sağlık ve teknolojik gelişmeler

Bunun yanında geleceğin sağlık teknolojileri ve sağlık anlayışı ile ilgili beklenen diğer bazı gelişmeler de şu şekildedir:

6- Kişiye Özel Tedaviler

7- Vücut Haritası çıkartılarak kanser gibi hastalıklarda kişiye özel tedavi planları oluşturulması

8- Beyin Haritası çıkartılarak Alzheimer, Otizm, Parkinson gibi hastalıkların tedavisinin sağlanabilecek olması

9- Hastalığa yakalanmamak daha önemli olacağı için wellness – spor – yoga gibi alternatif koruyucu sağlık hizmetlerinin daha önemli hale gelmesi…

Son olarak söylemek istediğim de internet tabanlı hasta paylaşım sosyal ağlar, insanların, hastaların hayatına girecek, birbirleriyle sohbet edip hastalıklarını paylaşma imkanı yaratacaklar ve bunu seveceklerdir. Ve müjdeli bir haber:

İşte şu anda satırlarını okuduğunuz bu yazı gibi diğer keyifli makalelerle dolu olan popüler sağlık blogunuz D-Sağlık.com da size bu ortamı sağlamak ve geleceğin sağlık teknolojisine uyumlu bir şekilde hizmet vermek üzere kuruldu. Çok yakında bununla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşacak ve gelişmeleri takip edebileceksiniz.

Sizlere hem faydalı bilgiler sunmaya ve tecrübelerimizi paylaşmaya devam edecek, hem de diğer hastalarla veya sağlık konusunda bilgiye ulaşmaya çalışan yüzlerce ve binlerce insanla etkileşime geçmenizi sağlayacağız.

Bizimle kalın 🙂

Keyifli Günler…

Yorumlar kapatıldı.

FACEBOOK YORUMLARI: